Concursul ,,Flori cu șnur de mărțișor” și-a desemnat câștigătorii - 4 ore în urmă
O elevă de la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus, cel mai mare punctaj din Maramureș la faza județeană a Olimpiadei de Biologie - 4 ore în urmă
În comuna Fărcașa au demarat lucrările de modernizare a infrastructurii de iluminat public stradal - 4 ore în urmă
Horitoarea Floarea Ciuc din Breb a trecut la cele veșnice - 5 ore în urmă
Consultantul lui Călin Georgescu şi-a anunţat candidatura la alegerile prezidenţiale - 8 ore în urmă
Teofil Vlad, primul român care a cucerit cele mai înalte vârfuri de pe fiecare continent - 8 ore în urmă
Sportivi din cadrul Clubului Martial Arts Dojo Baia Mare, pe podium la Campionatul Național de Taekwon-do ITF - 8 ore în urmă
Eclipsa totală de Lună din 14 martie – un spectacol ceresc impresionant - 8 ore în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare a debutat proiectul „Plantează o FLOARE, sădește un POM, fă-ți datoria de om”, alături de grupa mare C de la Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 8 ore în urmă
Patriarhia Română îndeamnă la rugăciune pentru stingerea incendiilor de vegetație - 9 ore în urmă
Războiul gunoaielor înaintea Crăciunului: În Baia Mare operatorul autorizat nu mai ridică începând de azi deșeurile! Primăria e acuzată de neplata restanțelor!
Războiul gunoaielor înaintea Crăciunului: În Baia Mare operatorul autorizat nu mai ridică începând de azi deșeurile! Primăria e acuzată de neplata restanțelor!
Anunț oficial al operatorului de salubritate care operează în municipiul Baia Mare, miercuri, 15 decembrie. Reprezentanții Drusal SA au informat, printr-un comunicat de presă, că începând de astăzi, nu vor mai ridica gunoaiele de pe raza municipiului.
Operatorul autorizat al serviciului de salubrizare menajeră zona 1 SMID Maramureș (31 UAT-uri, printre care și Baia Mare) arată că Primăria Baia Mare nu și-a onorat plata facturilor aferentă ultimului an. Ca atare, începând cu 15 decembrie 2021, nu se va mai ridica gunoiul menajer de la persoanele fizice până la rezolvarea situației financiare cauzate de acest aspect. Aceștia mai arată că activitatea de salubrizare menajeră va fi suspendată doar pentru persoanele fizice din municipiul Baia Mare, nu și din celelalte 30 UAT-uri.
Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Gestionarea Integrată a Deșeurilor Menajere în județul Maramureș (ADIGIDM) Maramureș consideră masura de suspendare pe Baia Mare a serviciului de salubrizare menajeră, luată în această dimineață de către operatorul Drusal, ca fiind făcută cu încălcarea prevederilor contractuale. „Operatorul trebuia să notifice UAT și în același timp ADIGIDM Maramureș despre intenția de a suspenda serviciul, cu 15 zile înainte de luarea acestei măsuri. Nu discutăm cauzele suspendării, ci nerespectarea procedurii. ADIGIDM nu a primit nicio notificare de suspendare a serviciului, de la care să curgă cele 15 zile. Vom face toate demersurile legale pentru a restabili ordinea contractuală. Am atras atenția Drusal că se află în acest moment într-o gravă încălcare a contractului și i-am cerut să reia imediat prestarea serviciului de colectare”, arată directorul executiv al ADIGIDM Maramureș, Romeo Dobocan.
Este așteptată o reacție a autorităților responsabile în acest sens, nu de alta dar mai sunt mai puțin de două săptămâni până la sărbătorile de iarnă, iar imaginea unui oraș sufocat de gunoaie chiar de Crăciun și Anul Nou ar fi un dezastru fără precedent pentru comunitatea băimăreană.
DirectMM.ro
Foto – ADI Deșeuri Maramureș