Întreruperi de curent programate în Maramureșul istoric - 8 minute în urmă
Canonul cel Mare la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 58 minute în urmă
Vasile Igna: O viață dedicată literaturii și culturii române - 1 oră în urmă
Aproape 400 de copii s-au înscris la expoziția-concurs „Flori cu șnur de mărțișor” din Vișeu de Sus - 2 ore în urmă
Voce puternică și carismă: Andrea Muj, maramureșeanca născută în Franța, a strălucit pe scena X Factor - 2 ore în urmă
Haos la Spitalul Județean Baia Mare - 2 ore în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare vor participa la un workshop susținut de un profesor de la Universitatea din Salamanca, Spania - 3 ore în urmă
Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 15 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 16 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 17 ore în urmă
Românii au luat cu asalt litoralul. Plajele sunt pline, iar spre stațiunile din sud se circulă în coloană
Peste 100.000 de persoane își petrec vacanța în acest weekend la malul mării. Plajele sunt pline ochi, exact ca în vremurile bune, iar turiștii profită de vremea frumoasă. Extrem de aglomerat este și în trafic, pe drumul care leagă Constanța de sudul litoralului, unde coloanele de mașini se întind pe câțiva kilometri, potrivit digi24.ro.
Trafic extrem de aglomerat pe DN39, drumul care leagă Constanța de sudul litoralului. Coloanele de mașini încep de la podul de la Agigea și se întind pe câțiva kilometri. Întreaga zonă este supravegheată și din elicopter.
Șoferii au la îndemână și câteva rute ocolitoare.
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, pentru evitarea aglomerației de pe DN 39 Constanța – Mangalia, conducătorii auto care se deplasează pe litoral dinspre autostradă pot urma următoarele rute alternative:
- – Autostrada A2 – Ciocârlia – Mereni – DJ 381 Topraisar – DJ 391 Negru Vodă – DN 39 Mangalia
- – Autostrada A2 – DN39 – Agigea – DN 38 – Techirghiol – DJ393 Moșneni – DC 5 – 23 August – DN 39.
Pentru reducerea riscului rutier, șoferii sunt sfătuiți să păstreze în mers o distanță corespunzătoare, care să le permită să oprească în condiții de siguranță, să respecte limitele legale de viteză, să se asigure şi să semnalizeze când schimbă banda de circulație, să pună în funcțiuni luminile de avarie când încheie o coloană care oprește sau încetinește brusc, să acorde prioritate la ieşirea din spaţiile de servicii și să nu circule sau să oprească pe banda de urgenţă, exceptând cazurile justificate.