Meșterul popular Viorelia Butcure, alături de copilași la atelierele „Șezătoare în Postu’ Mare” din Târgu Lăpuș - 4 minute în urmă
Băimăreanul Andrei Cupșa, aur la Jocurile Mondiale de Iarnă Special Olympics - 2 ore în urmă
Circul Internațional revine în Baia Mare! Spectacole de neuitat între 20 și 30 martie - 2 ore în urmă
Echipa de robotică Clever Core a Colegiului „Gheorghe Șincai” Baia Mare, pe podium la Robotics League Tournament Cluj - 3 ore în urmă
În Baia Mare: Locație nouă pentru conferința susținută de Daniel David, ministru al Educației și Cercetării - 3 ore în urmă
Luis Lazarus, singurul europarlamentar român care s-a opus ajutorului financiar pentru Republica Moldova - 4 ore în urmă
Comunicat de presă – CS Minaur Baia Mare - 4 ore în urmă
13 Martie în Astronomie: Ziua Descoperirii a Două Lumi – Uranus și Pluto - 4 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Vișeu de Mijloc - 4 ore în urmă
Polițiștii reamintesc: Centrura de siguranță și scaunul auto pentru copii salvează vieți! - 5 ore în urmă
Să ajutăm cât putem: Apel la solidaritate și caritate cu privire la situația maramureșeanului care are nevoie urgentă de sprijin din colectivitate!
Să ajutăm cât putem: Apel la solidaritate și caritate cu privire la situația maramureșeanului care are nevoie urgentă de sprijin din colectivitate!
În luna februarie 2023 DirectMM.ro vă prezenta apelul umanitar venit din partea Parohiei Ortodoxe Lăpușel, Comuna Recea. Ghiurca Vasile Marius, în vârstă de 46 de ani, din localitate, și-a pierdut mâna dreaptă, antebrațul stâng și o parte din piciorul stâng într-un accident care a avut loc anul trecut.
Apelul umanitar
Acesta are nevoie acum de două proteze bionice de braț și antebraț, precum și de recontrucția degetelor de la piciorul stâng, costul acestora ridicându-se la suma de 100.000 euro. „În urma unui accident nefericit petrecut în data de 1 decembrie 2022 i-au fost amputate mâna dreaptă și antebrațul stâng. Pentru a duce o viață cât mai aproape de normalitate are nevoie de proteze foarte performante, dar care depășesc ca și costuri puterea financiară a persoanei în cauză. Orice sprijin financiar este de un real folos”, arătau oficialii parohiei.
Actualizarea situației
Părintele paroh Sorin Călin Costinaș a venit recent cu actualizarea situației. În data de 7 martie 2023, părintele s-a deplasat alături de Vasile Marius Ghiurca în Oradea. „Cu bucurie și mulțumire sufletească vă aduc la cunoștință faptul că în 7 Martie am ajuns cu domnul Ghiurca Vasile Marius la Centrul de protezare-Theranova-Oradea.După consultație a fost recomandată,pentru mâna dreaptă, o proteză mioelectrică i-limb care valorează aproximativ 68.000 euro. Mulțumind lui Dumnezeu pentru toate, vă sunt profund recunoscător și dumneavoastră tuturor celor care ați răspuns favorabil apelului nostru umanitar.Mai avem un drum de parcurs până să adunăm suma necesară, dar avem nădejde că împreună vom reuși”, arată Călin Sorin Costinaș, părintele paroh din Lăpușel.
Să ajutăm cât putem!
În acest sens, pentru a-l ajuta pe bărbat, au fost deschise două conturi în cadrul Băncii Transilvania (Pr. Costinești Sorin Călin):
CONT LEI RO29BTRL02501201N40453XX
CONT EURO RO06BTRLEURCRT00N4045301
Să ajutăm cât putem!
C.Ț.