Două titluri de vicecampion național la biatlon pentru C.S.S. Baia Sprie - 50 minute în urmă
Ziua în care Papa Ioan Paul al II-lea a cerut iertare pentru greșelile Bisericii - 1 oră în urmă
Maramureșeanul Bogdan Roman, cel mai valoros sportiv al României la categoria 13-15 ani la Campionatul Național de Taekwon-Do ITF - 12 ore în urmă
Biserica „Cuvioasa Parascheva” din Desești, singura biserică de lemn din patrimoniul UNESCO în care se slujește în mod permanent - 16 ore în urmă
Gică Hagi, decorat cu ”Steaua României” în grad de cavaler - 16 ore în urmă
Adie vântul schimbării în AUR? Claudiu Târziu se delimitează (parțial) de declarațiile lui Călin Georgescu - 16 ore în urmă
Monahul Efrem de la Mănăstirea Bixad a trecut la cele veșnice; Era maramureșean la origine - 16 ore în urmă
Ministrul Educației și Cercetării, prof. univ. dr. psih. Daniel David vine la Baia Mare - 17 ore în urmă
Sezonul vacanțelor începe cu o schimbare importantă la Wizz Air: fără bani cash la bord! - în urmă
România blindează granițele! Importurile de carne și lapte din Ungaria, suspendate de urgență - în urmă
Scandaluri în toată regula: În județul Maramureș un bărbat și-a agresat propria mamă în fața Spitalului Județean! Un altul a provocat chiar la Urgență tărăboi!
Scandaluri în toată regula: În județul Maramureș un bărbat și-a agresat propria mamă în fața Spitalului Județean! Un altul a provocat chiar la Urgență tărăboi!
În seara zilei de 29.12.2021, în jurul orelor 23.40, echipa de intervenție din cadrul Jandarmeriei Maramureș a fost direcționată de către dispeceratul Poliției Municipiului Baia Mare la Secţia U.P.U. a Spitalului Judeţean de Urgenţă ,,Dr. Constantin Opriş” unde un asistent medical a sesizat faptul că un bărbat provoacă scandal şi îl ameninţă cu acte de violenţă.
Jandarmii ajunși la fața locului au constatat faptul că cele sesizate se confirmă, a fost identificat un tânăr din Baia Mare care pe motivul unor nemulțumiri i-a adresat asistentului ameninţări cu acte violenţă. Jandarmii au întocmit actele de constatare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de amenințare după care au fost predate Poliției Municipiului Baia Mare pentru continuarea cercetărilor.
Nu după mult timp, în diminața zilei de 30.12.2021, în jurul orelor 02:10, echipa de intervenţie a fost direcţionată din nou la Secţia U.P.U. a Spitalului Judeţean de Urgenţă ,,Dr. Constantin Opriş” unde a fost sesizat un scandal. „Jandarmii ajunși la fața locului au constatat faptul că cele sesizate se confirmă, a fost identificată o femeie din Baia Mare care a relatat faptul că în timp ce se deplasa către spital, împreună cu fiul ei, acesta a devenit agresiv şi a bruscat-o, iar în momentul în care a căzut, a prins-o de mâni şi a târât-o în incinta secţiei U.P.U. provocându-i leziuni la nivelul încheieturilor mâinilor şi a feţei.
Când personalul aflat în serviciu la secţia U.P.U. a încercat să intervină agresorul a fugit, fiind identificat ulterior la domiciliu. Jandarmii au întocmit actele de constatare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violenţă în familie după care au fost predate Poliției Municipiului Baia Mare pentru continuarea cercetărilor”, arată maiorul Vasile Nicolae Radu, purtătorul de cuvânt al IJJ Maramureș.
C.Ț.
1 Comentariu în această postare
Gabriela
Nu e de mirare ca se întâmplă atâtea la U.P.U Baia Mare deoarece foarte mult ai de așteptat ca să intri.Stau săracii bolnavi ore în șir pana ii primește cineva.Nu pot sa înțeleg cum doamne numai de la ora 19:30 este medic de garda.Pai numai un singur medic are Spitalul județean.Mai demult mergeai la urgenta și era urgenta chirurgie,urgenta ginecologie,Urgenta copii…acum un singur medic pentru tot.Imi pare rău să spun că e foarte proasta organizare și asistentele alea vorbesc atat de urat și te repezesc dor oare ce nu le convine ca au salariu mare și asta e meseria lor dar la felul cum vorbesc nu-si merita nici salariul și printre ele mai sunt și medici care vorbesc urat de parca nu le e destul la acei pacienți ca sunt bolnavi li se mai vorbește și urat.Sa nu uite ca au și ei familie și oare le-ar cădea bine sa vorbească cineva asa cum vorbesc ei.Rusine sa le fie.