Maramureșeanul Bogdan Roman, cel mai valoros sportiv al României la categoria 13-15 ani la Campionatul Național de Taekwon-Do ITF - 10 ore în urmă
Biserica „Cuvioasa Parascheva” din Desești, singura biserică de lemn din patrimoniul UNESCO în care se slujește în mod permanent - 14 ore în urmă
Gică Hagi, decorat cu ”Steaua României” în grad de cavaler - 14 ore în urmă
Adie vântul schimbării în AUR? Claudiu Târziu se delimitează (parțial) de declarațiile lui Călin Georgescu - 14 ore în urmă
Monahul Efrem de la Mănăstirea Bixad a trecut la cele veșnice; Era maramureșean la origine - 15 ore în urmă
Ministrul Educației și Cercetării, prof. univ. dr. psih. Daniel David vine la Baia Mare - 15 ore în urmă
Sezonul vacanțelor începe cu o schimbare importantă la Wizz Air: fără bani cash la bord! - 19 ore în urmă
România blindează granițele! Importurile de carne și lapte din Ungaria, suspendate de urgență - în urmă
O nouă acțiune de donare de sânge la Seini - în urmă
Ziua în care „Deșteaptă-te, române!” a răsunat în Basarabia - în urmă
Shopping-ul online devine mai scump
Cumpărăturile online pe platformele populare Shein și Temu vor fi afectate de noile reguli impuse de Uniunea Europeană. Din dorința de a combate afluxul de produse nesigure și contrafăcute din China, UE introduce controale vamale mai stricte și analizează eliminarea scutirii de taxe pentru comenzile sub 150 de euro.
De ce se schimbă regulile?
În fiecare an, miliarde de produse ieftine ajung în Uniunea Europeană prin comenzi online. Doar în 2023, s-au înregistrat 4,6 miliarde de colete de mică valoare, adică 12 milioane pe zi, de trei ori mai multe decât în 2022. Multe dintre acestea nu respectă reglementările europene privind siguranța produselor, punând în pericol consumatorii.
Henna Virkkunen, vicepreședintele Comisiei Europene, a subliniat că expansiunea comerțului online a adus „multe provocări”, iar scopul noilor măsuri este protejarea sănătății și siguranței cumpărătorilor.
Ce măsuri pregătește UE?
- Controale mai stricte la vamă pentru produsele importate din afara UE.
- Eliminarea scutirii de taxe pentru comenzile sub 150 de euro.
- Posibila introducere a unei taxe de manipulare pentru retailerii online, care să acopere costurile de verificare a conformității produselor.
- Monitorizare intensificată a companiilor care vând produse de calitate scăzută, greu de reciclat sau dăunătoare pentru mediu.
Cum va afecta aceste schimbări cumpărătorii?
În primul rând, clienții Shein și Temu ar putea plăti mai mult pentru produsele comandate, atât din cauza eliminării scutirilor de taxe, cât și din cauza costurilor suplimentare impuse retailerilor. De asemenea, controalele vamale mai riguroase ar putea însemna întârzieri mai mari în livrarea comenzilor.Măsurile vin la scurt timp după ce SUA a impus un tarif de 10% asupra produselor chinezești, închizând o portiță legală prin care brandurile de modă rapidă evitau taxele pentru comenzile sub 800 de dolari.
Pentru consumatori, noile reglementări ar putea însemna un pas înapoi în era cumpărăturilor extrem de ieftine și de rapide. Rămâne de văzut cum vor răspunde marile platforme de e-commerce acestor schimbări.
Vasile Petrovan