Felicitări pentru comunitatea sigheteană! Un pas mare spre o viață mai bună - 8 ore în urmă
Rezultate extraordinare obținute de Insieme Music School Baia Mare la Festivalul Internațional de Muzică Ușoară și Populară „Starul de mâine” - 9 ore în urmă
Emoționant: Artistul Deți Iuga a lansat priceasna „O, Iisuse să ne spui” (VIDEO) - 9 ore în urmă
Credințe populare de Alexie, patronul viețuitoarelor care hibernează sub pământ, în scorburi, sub scoarța copacilor, sub pietre sau în ape - 9 ore în urmă
Maricel. Pur și simplu - 10 ore în urmă
„Pentru Tine, Doamne!”: În Duminica Floriilor, un frumos concert de pricesne va avea loc în Lăpuș - 10 ore în urmă
Solomon Marcus Rad de la Liceul Teoretic ,,Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus s-a calificat la faza națională a Olimpiadei de Matematică - 10 ore în urmă
Centrul Althera din Maramureș, unic în România; Oferă terapie integrată pentru copii cu nevoi speciale - 10 ore în urmă
Programul liturgic al ierarhilor în a treia săptămână din Postul Mare – a Sfintei Cruci - 10 ore în urmă
Propunere legislativă: Limitarea cheltuielilor lunare la jocurile de noroc pentru prevenirea dependenței - 12 ore în urmă
9 ianuarie, sărbătoarea din lumea dansului
Anual, data de 9 ianuarie este dedicată Zilei Internaționale a Coregrafiilor. Pe tot globul sunt omagiați maeștrii dansului, fiind considerați genii creative.
Se spune că dansul există de milenii. Acesta a avut încă din timpuri străvechi, nu numai o funcție culturală, ci și una comunicativă, religioasă.
În Grecia Antică dansurile rituale erau parte integrantă a ceremoniilor.
Cu trecerea timpului, s-au dezvoltat în toată lumea, diferite dansuri iar artiștii au început să-si exprime cât mai sugestiv viziunea coregrafică.
Reprezentări ale mișcării dansului au fost redate în picturi din mormintele egiptene și în sculpturi.
Termenul „coregrafie” a fost folosit pentru prima dată de George Balanchine, în anul 1936 pentru spectacolul de pe Broadway, „On Your Toes”( ” Pe vârfurile picioarelor tale”).
Coregrafia se traduce ca „scriere în dans”.
Lăcrimioara ZOTA