Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 11 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 13 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 13 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 14 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 14 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 14 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 14 ore în urmă
Perechea David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 14 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 15 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 16 ore în urmă
Un nou beneficiu pentru pensionari
Odată cu începerea noul an, pensionarii au primit vești bune. Noul beneficiu constă în acordarea de bilete pentru tratament balnear.
Noua lege a pensiilor prevede ca pensionarilor sa li se acorde aceste bilete prin sistemul organizat și administrat de Casa Națională de Pensii Publice.
Data stabilită pentru acordarea biletelor de tratament este 1 septembrie 2024.
Biletele de tratament balnear vor fi acordate asiguraților și pensionarilor din sistemul public de pensii, în limita sumelor alocate pentru îndeplinirea acestei prestații, având în vedere legea anuală a bugetului asigurărilor sociale de stat, a relatat antena3.ro.
Lăcrimioara ZOTA