Fotograful maramureșean Mariana Scubli, medalie de argint la Salonul Internațional al Artiștilor Fotografi Români și Maghiari de pretutindeni - 10 ore în urmă
Weekend de neuitat în inima Maramureșului: Tabăra unde curajul se măsoară în grade sub zero - 10 ore în urmă
Aniversare emoționantă la Sălsig; Veronica Dulf a împlinit 100 de ani - 15 ore în urmă
Unde slujesc ierarhii în această duminică - 16 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Meditație la Duminica Înfricoșătoarei Judecăți - 16 ore în urmă
Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (IV) - 17 ore în urmă
Tudor Mușatescu, maestrul umorului și al teatrului românesc - 19 ore în urmă
Orașul Ulmeni va beneficia de stații de reîncărcare pentru vehicule electrice - 19 ore în urmă
Talentele Școlii Fărcașa au strălucit pe scenă în ediția a II-a a spectacolului artistic - 19 ore în urmă
CJRAE Maramureș a marcat 169 de ani de la Dezrobirea Romilor prin activități cultural-educative - 19 ore în urmă
Scriitorul maramureșean Iacob Oniga i-a oferit maestrului Florin Piersic noua sa carte „Nicolae Pițiș a lu’ Ion a lu’ Iacob, Tezaur Uman Viu”
Scriitorul maramureșean Iacob Oniga a anunțat că în curând va apărea noua sa carte, aceasta fiind despre badea Nicoale Pițiș, Tezauru Uman Viu.
„Badea Niculai Pițiș, neam de-al meu din Lăpuș, a fost țăran-dac, țăran-filosof, horitor și meșter în a-și face propriile instrumente muzicale. Pentru ceea ce a fost în viață i s-a acordat titlul de Tezaur Uman Viu UNESCO.
În urmă cu cinci ani Bunul Dumnezeu mi-a dat gândul de a-i propune să scriu o carte despre viața lui, fiind de acord, spunându-mi: „Apoi scri-o că mneta ești de-a nost, că mulți o zîs c-or scrie da n-o făcut nimnic”. Și,… m-am apucat de scris o carte despre un OM Unic. Veți vedea!” – a anunțat scriitorul.
Zilele acestea, în cadrul unui spectacol, maramureșeanul i-a oferit maestrului Florin Piersic respectiva carte, aceasta fiind special tipărită pentru el.
„Un manuscris pentru un mare actor Florin Piersic.
Adevărul este că sunt extrem de fericit fiindcă un titan al teatrului și cinematografiei României este încântat de cartea mea care va apărea în curând – „Nicolae Pițiș a lu’ Ion a lu’ Iacob, Tezaur Uman Viu”.
Nu vă voi spune toată povestea deoarece, poate, că i-aș plictisi pe unii, însă vă mărturisesc că atunci când i-am dăruit-o, tipărită special pentru domnia sa, m-a privit în ochi și mi-a mulțumit cu sufletul. A doua zi m-a invitat din nou la spectacolul său pentru a vorbi publicului despre carte și autor.
Precizez că Niculai Pițiș s-a împrietenit cu neegalatul actor Florin Piersic din momentul în care badea a înregistrat horile sale pe coloana sonoră a filmul PINTEA .
Dacă marele actor și-a dorit cartea poate că v-o doriți și dumneavoastră” – spune Iacob Oniga.
În cadrul spectacolului, Florin Piersic a declarat că a citit deja o parte din carte și că s-a emoționat profund.
„Vă spun adevărat că azi-noapte am stat până la ora 5 fără un sfert, m-am uitat în carte și am citit pasaje care m-au emoționat extraordinar. Bravo! Să-ți dea Dumnezeu sănătate, mă bucur că ai să publici această carte! Cu atât mai mult cu cât în vreo 20 de pagini e vorba numai de Florin Piersic” – i-a transmis maestrul Florin Piersic scriitorului maramureșean în cadrul evenimentului respectiv.
L.C.H.