Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 2 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 3 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 3 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 3 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 3 ore în urmă
Pereche David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 3 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 4 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 5 ore în urmă
O nouă întâlnire a Clubului de carte de la Cărturești Baia Mare - 8 ore în urmă
Timp liber: Se schiază în condiții excelente pe pârtiile din Cavnic, chiar dacă suntem la mijlocul lui martie
Cu toate că ne aflăm la mijlocul lunii martie, în stațiunea montană Cavnic din Maramureș, sporturile de iarnă se pot practica fără probleme. Anunțul a fost făcut de administratorii pârtiilor.
Stratul de zăpadă măsoară aproximativ 70 centimetri, iar estimările administratorilor de pârtii este că, încă trei săptămâni de acum încolo, pârtiile vor fi practicabile.
Pe pârtiile Icoana a nins și sunt condiții excelente de schi. Administratorii oferă 40% reduceri la cazare, iar la urcări, la un abonament de două ore, primiți o a treia oară gratis, anunță responsabilii.
Situație similară și pe pârtiile de la Roata. Se schiază în condiții bune pe toate pârtiile, mai ales în prima parte a zilei. Sunt disponibile lecțiile de schi și snowboard. Pentru acestea, însă, trebuie să faceți rezervări. Pentru luna martie, de luni până joi, un skipass de o persoană, cu urcări nelimitate, costă 80 de lei.
C.Ț.