Vasile Igna: O viață dedicată literaturii și culturii române - 19 minute în urmă
Aproape 400 de copii s-au înscris la expoziția-concurs „Flori cu șnur de mărțișor” din Vișeu de Sus - 37 minute în urmă
Voce puternică și carismă: Andrea Muj, maramureșeanca născută în Franța, a strălucit pe scena X Factor - 1 oră în urmă
Haos la Spitalul Județean Baia Mare - 1 oră în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare vor participa la un workshop susținut de un profesor de la Universitatea din Salamanca, Spania - 2 ore în urmă
Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 13 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 15 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 17 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 17 ore în urmă
Tradițiile păstrate în Maramureș, detaliate de artista Anuța Iuga
Tradițiile locale de sărbători sunt în continuare un adevărat magnet pentru toți românii iubitori de autenticitate.
G4media.ro a contactat artiști și tineri simpli iubitori de tradiții, pe care i-a chestionat cu privire la obiceiurile străbune din zona lor.
Ajungând în Maramureș, au luat legătura cu tânăra interpretă Anuța Iuga. ”Noi avem mai multe subzone ale Maramureșului, așa că, în Maramureșul istoric, copiii încă merg la colindat îmbrăcați în costum popular și își pregătesc colinda așa, înainte cu câteva săptămâni.
Merg în grupuri la și noi de asemenea mergem în grupuri mai mari, de la casă și de acolo la altă casă. Cei mici merg la toată comunitatea, și la cel sărac și la cel bogat, dar noi cei mai mari mergem doar la prieteni acum (…) De obicei ne spunem dinainte ce colind vom colinda. Eu am un colind foarte frumos – O, ce bucurie mare – pe care îl cunoaște foarte multă lume și de obicei pe acesta îl cântăm”, a spus Anuța Iuga.
Maramureșul este una dintre cele mai recunoscute zone ale României pentru tradițiile de Crăciun. Augustin Albu le practică alături de tinerii din satul său.
”Colindatul încă are suflu (…) În zona Chioarului, avem obiceiul colindatului. Copiii merg din casă în casă. Ca și ofrandă, copiii primesc un colăcuț pe care îl pun pe o botă. Copiii din zonele noastre păstrează obiceiul acesta”, spune Augustin, mai arată g4media.ro.
C.Ț.