Voce puternică și carismă: Andrea Muj, maramureșeanca născută în Franța, a strălucit pe scena X Factor - 1 minut în urmă
Haos la Spitalul Județean Baia Mare - 3 minute în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare vor participa la un workshop susținut de un profesor de la Universitatea din Salamanca, Spania - 33 minute în urmă
Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 12 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 14 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 15 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 16 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 16 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 16 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 16 ore în urmă
Ucrainenii în ziua 127 marchează uriașă victorie!
Ministerul ucrainean al Apărării a publicat joi o înregistrare video în care prezintă bombardamentele asupra Insulei Șerpilor care au dus, în opinia forțelor ucrainene, la evacuarea soldaților ruși de pe insula poziționată strategic, arată digi24.ro, în Marea Neagră.
Într-o postare făcută pe pagina de Twitter, ministerul ucrainean al Apărării explică cele 3 „ingrediente” ale operațiunii de alungare a rușilor de pe Insula Șerpilor: „aptitudinile armatei ucrainene; arme ucrainene moderne; echipamente de la partenerii noștri internaționali”, mai arată sursa citată în acest articol.
Într-un alt mesaj publicat joi, armata ucraineană comentează, ironic, retragerea rușilor: „Comandamentul Operațional Sud confirmă, ocupanții ruși au părăsit Insula Șerpilor. Nu suportau vremea – pământul le ardea sub picioare, marea fierbea, aerul era prea fierbinte. PS Nave de război rusești, mergeți la naiba!”. Înregistrarea video arată că ucrainenii au folosit inclusiv obuziere 2S22 „Bogdan” de fabricație autohtonă pentru a lovi Insula Șerpilor, mai arată sursa citată.
Rusia a confirmat joi retragerea trupelor de pe Insula Șerpilor în ceea ce Moscova consideră a fi „un gest de bunăvoință”. Prin retragerea trupelor aflate în garnizoana de pe insulă, Federația Rusă demonstrează că nu dorește să împiedice eforturile ONU de organizare a unui „coridor umanitar” pentru exportul produselor agricole ucrainene, a precizat ministerul rus al Apărării. Kievul nu a precizat ce fel de sisteme de rachete și artilerie au fost folosite în bombardarea insulei aflate la circa 50 de kilometri de cel mai apropiat oraș ucrainean de pe țărm (malul Dunării) – Vîlcov, regiunea Odesa. Ucraina a primit recent de la SUA, sistemele avansate de rachete HIMARS, capabile să lovească precis ținte până la 70-80 de kilometri, mai arată sursa citată în acest articol. Vezi Tot Video AICI!