Piesa de teatru „Amintiri din copilărie” va avea loc luna aceasta - 3 secunde în urmă
Nicolae Titulescu: Arhitectul diplomației românești și promotor al păcii internaționale - 9 minute în urmă
Maramureșul, sărbătorit pe scena Sălii Lascăr Pană: Spectacol aniversar de excepție - 12 ore în urmă
Evenimentul „Calea spre vindecare – Identifică și Depășește Blocajele din Viața Ta” va avea loc în Baia Mare - 16 ore în urmă
Diana Șoșoacă, candidatură respinsă: între contestare și spectacol politic - 18 ore în urmă
Ziua Creioanelor Colorate a fost sărbătorită la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” - 18 ore în urmă
În Borșa a început a doua ediție a cursului „Comportamente responsabile în situații de urgență și reziliență la dezastre” - 19 ore în urmă
CJRAE Maramureș – un model de succes în sprijinul educației - 19 ore în urmă
Cântărețul Glad Condor organizează un concert în Baia Mare - în urmă
Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (VII) - în urmă
Va avea loc vernisajul expoziției „Maramureș – Ținuturi promise” a artistului fotograf de origine franceză Jean – Jacques Moles
Azi, 10 septembrie, Muzeul Etnografic al Maramureșului „Francisc Nistor” Sighetu Marmației va invită la vernisajul expoziției „Maramureș – Ținuturi promise”. Autorul acesteia este artistul fotograf de origine franceză Jean – Jacques Moles.
Expoziția poate fi vizitată până în 20 septembrie, între orele 9.00 și 16.30.
„Vă invităm să (re)descoperim Maramureșul în cadrul expoziției „Maramureș – Ținuturi promise” a artistului fotograf de origine franceză Jean – Jacques Moles.
Cu o slăbiciune pentru Maramureș, artistul este uimit de lumea țărănească, de habitat, de respectul tradițiilor, de ospitalitate și arta de a trăi… un loc unde a învățat să fotografieze altfel.
Vernisajul va avea loc în data de 10 septembrie 2024, ora 12:00 la Muzeul Etnografic al Maramureșului „Francisc Nistor”, vis-a-vis de Poșta Română.
Expoziția este realizată în parteneriat cu Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș și Asociația de Susținere a Muzeului Maramureșului din Sighetu Marmației!
Momentul artistic este oferit de Măriuca Verdeș și Ansamblul „Dor Moroșan” al Liceului George Pop de Băsești, condus de director Codrea Ion Florin.
Vă așteptăm cu drag!”, transmit cei de la Muzeu.