Maratonul olimpiadelor școlare 2025: peste 20 de competiții județene între 6 și 16 martie - în urmă
Polițistele Secției 5 Poliție Rurală Ocna Șugatag au adus zâmbetul în ochii unei fetițe și speranța în privirea a două bunici - 10 minute în urmă
Dar de suflet pentru mama – O primă ediție plină de emoție și creație la Târgu Lăpuș - 15 minute în urmă
La Catedrala Episcopală Baia Mare se organizează Expoziția de Icoane „Chipuri din veac, în veci”, ediția a IX-a - 22 minute în urmă
Slujire arhierească la Mănăstirea Rohia - 2 ore în urmă
Terenurile din jurul Băii Mari, la mare căutare: tot mai mulți orășeni se mută la sat - 3 ore în urmă
Workshop inedit la Baia Mare: tinerii artiști au transformat natura în inspirație - 3 ore în urmă
Lăpușeanca Livia Neag Nistea va prezenta prima ediție a „Galei Poveste Folk” din Cluj-Napoca - 3 ore în urmă
A avut loc cea de-a X-a Conferință Județeană a CNSLR-Frăția Maramureș - 4 ore în urmă
Varianta de Ocolire Baia Mare, un pas uriaș spre realizare - 4 ore în urmă
Val nou de praf saharian în Maramureș
Atenție sporită în orele următoare, în regiunea Maramureș.
În timpul ploilor care vor cădea în intervalul imediat următor, se va depune din nou praf saharian.
Până în 22 mai, circulația aerului, predominant sud-vestică, va favoriza avansul dinspre nordul Africii a unei mase de aer încărcată cu particule de praf de origine sahariană, peste sud-estul Europei.
În timpul zilei de miercuri (22 mai), va mai fi prezentă peste nord-vestul, centrul și sudul României. Ca urmare a ploilor prognozate în țara noastra, în următoarele 48 de ore, depunerile de praf vor putea fi observate, arată Administrația Națională de Meteorologie.
C.Ț.