Share
Ziua Drapelului Național a fost marcată și în Baia Mare

Ziua Drapelului Național a fost marcată și în Baia Mare

Luni, 26 iunie, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a participat la solemnitățile oficiale legate de celebrarea zilei Drapelului Național organizate în Baia Mare.

Cu acest prilej, PS Timotei Sătmăreanul a oficiat slujba de binecuvântare și sfințire a drapelului în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare. Solemnitățile au continuat în fața Palatului Administrativ din Baia Mare cu o rugăciune consacrată urmată de ceremonialul militar în cadrul căruia, drapelul national a fost înălțat pe catarg în acordul Imnului Național al României.

Ziua de 26 iunie a fost proclamată Ziua Drapelului Naţional prin Legea 96 din 20 mai 1998. Conform legii, această zi este marcată de către autorităţile publice şi de celelalte instituţii ale statului prin organizarea unor programe şi manifestări cultural-educative, cu caracter evocator sau ştiinţific, consacrate istoriei patriei, precum şi prin ceremonii militare specifice, organizate în cadrul unităţilor Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului de Interne.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.



Lasă un comentariu