Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 6 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 8 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 8 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 9 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 9 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 9 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 9 ore în urmă
Perechea David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 9 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 10 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 11 ore în urmă
„Să aprindem flacăra culturii”: În Baia Mare se organizează evenimente culturale diverse pentru a marca ziua de naștere a marelui poet Mihai Eminescu
„Să aprindem flacăra culturii” este evenimentul pe care îl organizează autoritățile județene în parteneriat cu Ministerul Culturii, pentru a marca ziua de naștere a marelui poet Mihai Eminescu.
Astfel, vineri, 15 ianuarie, de la ora 18.00, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare, se va desfășura activitatea culturală „Cu Eminescu în suflet”, care va cuprinde expozițiile de carte „Eminescu în ediții dedicate copiilor”, „Eminescu de la poetic la divin”, „Tezaur eminescian în Colecțiile speciale ale bibliotecii”.
Totodată, vor fi prezentate două materiale video, „Ziua Culturii Române – o sărbătoare a identității noastre naționale”, cel de-al doilea material fiind conceptul unui moment special și anume proiectarea pe fațada clădirii a unui colaj cu imagini ale marelui poet.
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș organizează, de la ora 11.00, conferința cu tema „Manuscrise religioase românești din patrimoniu Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș”.
Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș – Secția Școala Populară de Arte va desfășura acțiunea culturală „Impactul liricii eminesciene în muzica folk”, la sediul propriu, începând cu ora 18.00.
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, de la ora 19.00, va organiza o incursiune în lumea poeziei și a muzicii prin intermediul proiectului „La steaua care a răsărit”.
Având în vedere pandemia generată de virusul SARS CoV-2, toate evenimentele se vor organiza în sistem online și vor fi transmise pe paginile de facebook ale instituțiilor implicate.
Acțiunile care se vor desfășura în aer liber se vor organiza respectând toate prevederile legale impuse în vederea prevenirii infecțiilor cu Covid-19.