Cinci noi agenți de poliție s-au alăturat IPJ Maramureș - 17 minute în urmă
Ultimele pregătiri pentru trenulețul de agrement din Baia Mare - 33 minute în urmă
Traian Vuia: Visătorul care a sfidat gravitația - 42 minute în urmă
Felicitări pentru comunitatea sigheteană! Un pas mare spre o viață mai bună - 13 ore în urmă
Rezultate extraordinare obținute de Insieme Music School Baia Mare la Festivalul Internațional de Muzică Ușoară și Populară „Starul de mâine” - 14 ore în urmă
Emoționant: Artistul Deți Iuga a lansat priceasna „O, Iisuse să ne spui” (VIDEO) - 14 ore în urmă
Credințe populare de Alexie, patronul viețuitoarelor care hibernează sub pământ, în scorburi, sub scoarța copacilor, sub pietre sau în ape - 14 ore în urmă
Maricel. Pur și simplu - 15 ore în urmă
„Pentru Tine, Doamne!”: În Duminica Floriilor, un frumos concert de pricesne va avea loc în Lăpuș - 15 ore în urmă
Solomon Marcus Rad de la Liceul Teoretic ,,Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus s-a calificat la faza națională a Olimpiadei de Matematică - 15 ore în urmă
Fondatorul imperiului Ikea a murit. Când era de-o șchioapă le vindea vecinilor chibrituri și semințe
Fondatorul Ikea, miliardarul Ingvar Kamprad, a decedat la vârsta de 91 de ani, a anunţat compania suedeză de mobilă înfiinţată în urmă cu jumătate de secol şi renumită astăzi în lumea întreagă, informează Reuters, potrivit Agerpres.
Kamprad a fondat Ikea în 1943 pe când avea doar 17 ani, dar a cunoscut succesul abia în 1956 când compania a iniţiat vânzarea de mobila neasamblată.
Ideea i-a venit lui Kamprad pe când privea la un angajat în timp ce demonta picioarele unei mese pentru a încăpea în maşina unui client şi şi-a dat seama că economisirea spaţiului înseamnă economisirea banilor. În prezent, Ikea se apropie de venituri anuale de 50 de miliarde de euro.
”Unul dintre cei mai mari antreprenori ai secolului al XX-lea, Ingvar Kamprad a încetat din viaţă împăcat, la domiciliul său din Smaland, Suedia, în ziua de 27 ianuarie”, a precizat compania.
Născut la 30 martie 1926, în sudul Suediei, Kamprad a început prin a vinde chibrituri vecinilor pe când avea cinci ani. În scurt timp şi-a diversificat gama de produse cu seminţe, decoraţii de Crăciun, creioane şi pixuri.
”Ingvar Kamprad a fost un mare antreprenor în spiritul zonei de sud a Suediei – muncitor şi încăpăţânat, cordial şi cu o sclipire jucăuşă în ochi. A muncit până în ultima perioadă a vieţii, fidel propriului motto, care spune că sunt încă multe lucruri de făcut”, se mai spune în comunicatul companiei.
Sursa foto: ikea.com