Fotograful maramureșean Mariana Scubli, medalie de argint la Salonul Internațional al Artiștilor Fotografi Români și Maghiari de pretutindeni - 10 ore în urmă
Weekend de neuitat în inima Maramureșului: Tabăra unde curajul se măsoară în grade sub zero - 10 ore în urmă
Aniversare emoționantă la Sălsig; Veronica Dulf a împlinit 100 de ani - 15 ore în urmă
Unde slujesc ierarhii în această duminică - 15 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Meditație la Duminica Înfricoșătoarei Judecăți - 16 ore în urmă
Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (IV) - 17 ore în urmă
Tudor Mușatescu, maestrul umorului și al teatrului românesc - 19 ore în urmă
Orașul Ulmeni va beneficia de stații de reîncărcare pentru vehicule electrice - 19 ore în urmă
Talentele Școlii Fărcașa au strălucit pe scenă în ediția a II-a a spectacolului artistic - 19 ore în urmă
CJRAE Maramureș a marcat 169 de ani de la Dezrobirea Romilor prin activități cultural-educative - 19 ore în urmă
A înflorit bulbucul de munte sau „trandafirul Rodnei”
Bulbucul de munte este o plantă deosebită ca aspect, elegantă și din ce în ce mai rar întâlnită. Este una din speciile protejate în Parcul Național Munții Rodnei. Bulbucii de munte au o tulpină lungă, de 10 – 60 centimetri. În vârful tulpinii este o singură floare mare ca o măciulie, cu diametru de trei-patru centimetri. Floarea este formată din 10 sepale înghesuite, rotunde. Florile sunt galben-verziu sau galben-auriu și au în exterior vinișoare verzi. Înflorește în iunie-iulie. Frunzele au culoarea verde întunecat, adânc spintecate în 3-5 părți, dințate pe margini. Frunzele de la baza tulpinii au codițele mai lungi.
Bulbucii de munte sunt protejați de lege și au fost declarați floarea anului în 1995. Florile nu au un miros pregnant, felul în care petalele se acoperă una pe alta, si unicitatea acestora in raport cu cele care cresc in vecinatate, atrag pseudo-iubitorii muntelui. Bulbucii sunt trecuți pe lista roșie a plantelor pe cale de dispariție, ca urmare a arealului foarte restrâns în care crește, al pășunatul intensiv și al culesul nechibzuit.
Lăcrimioara ZOTA