Emoții mari pentru suporterii români din toate colțurile lumii

Astă seară, începând cu orele 19.00, țara noastră și Olanda se vor înfrunta la Munchen, pentru un loc în „sferturile” Euro 2024.

• România a câștigat grupa E, cu 4 puncte, după 3-0 cu Ucraina, 0-2 cu Belgia și 1-1 cu Slovacia;
  • Olanda a încheiat grupa D pe locul 3, tot cu 4 puncte. Rezultatele  au fost 2-1 cu Polonia, 0-0 cu Franța și 2-3 cu Austria.

Încă de ieri, suporterii care au ales să le fie aproape echipei noastre, la Munchen, nu au mai ținut cont de ploaie și au rămas pe străzi, manifestându-și bucuria, emoțiile și empatia cu jucătorii. Meciul vine într-o zi mohorâtă, destul de răcoroasă, care a pus românilor, o jachetă peste bluze sau tricouri. Și astăzi vremea nu e generoasă, fiind înnorat de la primele ore ale dimineții iar temperatura va fi de 19 grade pe perioada partidei. La acest meci, România nu se va putea baza pe serviciile lui Nicuşor Bancu, suspendat din cauza cumului de cartonaşe.

Meciul România-Olanda este unul pe care suporterii români îl așteaptă de 24 de ani. De această dată, ca să se califice în sferturile de finală de la EURO 2024, tricolorii trebuie să învingă Olanda, țară care a câștigat turneul în 1988.

Meciul contra Olandei va fi cel de-al 753-lea din bilanțul echipei noastre naționale. Avem la zi 331 victorii, 195 egaluri, 226 de înfrângeri. Pe teren neutru avem bilanțul: 81 partide, 30 victorii, 23 egaluri 28 înfrângeri.

Presa din Olanda a numit echipa noastră „Echipa mediocră a Europei”.

„E un meci de acum ori niciodată, acesta e adevărul. Cu care te întâlnești o dată în viață. Iar dacă grupul va reacționa după chipul în care a fost construit și a performat, atunci își va croi cu adevărat o soartă. Un destin.” a declarat Edward Iordănescu, selecționerul României.