Centrul Rivulus Pueris: Activităţile de club sunt în topul preferinţelor seniorilor băimăreni - 52 minute în urmă
“Istoria văzută prin ochii bunicilor”: Concurs de eseuri destinat elevilor de etnie ucraineană - 1 oră în urmă
În România: Bebelușul cu două mame - 2 ore în urmă
Atenție părinți: Provocare periculoasă pe TikTok care îndeamnă tinerii să ia doze mari de paracetamol - 2 ore în urmă
Serviciul Public Ambient Urban din Baia Mare organizează concurs pentru diverse funcții - 2 ore în urmă
Probele de competențe pentru Bacalaureatul 2025 continuă - 2 ore în urmă
Bancnotele euro intră în epoca schimbării: Beethoven, Callas sau natura Europei? - 2 ore în urmă
Alertă sanitară: Cazuri de difterie reapărute în Europa - 2 ore în urmă
Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR, dar va fi suficient pentru turul II? - 3 ore în urmă
A fost hramul de iarnă al Mănăstirii Moisei - 3 ore în urmă
Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR, dar va fi suficient pentru turul II?
Candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale a fost validată duminică, prin vot, în cadrul Congresului extraordinar al PSD. Astfel, acesta beneficiază oficial de susținerea PSD, PNL și UDMR.
„Ăsta poate fi începutul unei frumoase prietenii. În cazul nostru e puțin altfel, povestea e ceva mai interesantă, ceva mai spectaculoasă și tot ce îmi doresc, nu doar pentru noi, ci pentru țara noastră, e ca această lungă și complicată poveste să aibă happy end”, a declarat Crin Antonescu.
Potrivit rezultatului anunțat de Bogdan Ivan, din cei 5.928 de delegați convocați, 5.516 au fost prezenți. Dintre aceștia, 5.484 au votat în favoarea candidaturii lui Antonescu, 18 s-au opus, iar 14 s-au abținut.
Validarea candidaturii lui Crin Antonescu marchează oficializarea sprijinului coaliției PSD-PNL-UDMR, dar tabloul politic este departe de a fi stabil. Victor Ponta a încercat să ia cuvântul în cadrul congresului, dar nu a primit acest drept. Ulterior, acesta a reacționat pe Facebook: „Am vrut să vorbesc în fața Congresului, însă nu am avut acest drept! Important e să mă audă ROMÂNII! Voi intra în luptă cu toate puterile și tot curajul, ca să punem România pe primul Loc!”.
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a subliniat că „acordul politic semnat cu liderii PNL, UDMR și ai minorităților naționale a fost validat statutar și democratic. Candidatul nostru este Crin Antonescu. Dacă Ponta va continua în această direcție, va fi nevoit fie să demisioneze, fie să fie exclus”.
Cert este că Victor Ponta va candida independent, ceea ce i-ar putea oferi un avantaj. Într-o campanie tensionată, ar putea atrage o parte din electoratul PSD, în ciuda sprijinului oficial pe care Antonescu îl are din partea conducerii partidului.
În același timp, prezența lui Nicușor Dan în cursă complică ecuația electorală. Un segment important al liberalilor ar putea opta pentru acesta în detrimentul lui Crin Antonescu. În plus, Elena Lasconi, candidatul USR, limitează și mai mult transferul de voturi spre coaliția PSD-PNL-UDMR.
Pe partea naționalistă, George Simion se confruntă cu o contestare internă puternică, fiind acuzat de propriii colegi de „trădare” și de jocuri politice duble, inclusiv de o apropiere de Nicușor Dan.
În acest context, rămâne de văzut dacă Călin Georgescu va putea intra în cursă sau dacă va fi împiedicat să candideze.
Imaginea politică este, așadar, una extrem de fluidă, iar cursa prezidențială se anunță imprevizibilă.
Vasile Petrovan
Sursa Foto: Agerpres