Maramureșul, sărbătorit pe scena Sălii Lascăr Pană: Spectacol aniversar de excepție - 7 minute în urmă
Evenimentul „Calea spre vindecare – Identifică și Depășește Blocajele din Viața Ta” va avea loc în Baia Mare - 5 ore în urmă
Diana Șoșoacă, candidatură respinsă: între contestare și spectacol politic - 6 ore în urmă
Ziua Creioanelor Colorate a fost sărbătorită la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” - 6 ore în urmă
În Borșa a început a doua ediție a cursului „Comportamente responsabile în situații de urgență și reziliență la dezastre” - 7 ore în urmă
CJRAE Maramureș – un model de succes în sprijinul educației - 8 ore în urmă
Cântărețul Glad Condor organizează un concert în Baia Mare - 8 ore în urmă
Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (VII) - 8 ore în urmă
Educație la muzeu – proiect interactiv pentru tinerii artiști - 9 ore în urmă
Rezultate impresionante obținute de un elev al Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” la Olimpiada Națională de Fizică - 10 ore în urmă
Crăciun, extremă urgență
În perioada 24 – 27 decembrie, 730 de oameni au ajuns la Unitatea de Primire Urgențe (UPU) a Spitalului Județean de Urgență “Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, dintre acestea peste 170 fiind cazuri critice. Unele persoane au reușit să ajungă la spital cu mijloacele proprii, în timp ce altele au avut nevoie de ajutorul ambulanței.
“În doar 24 de ore (26 decembrie, ora 8:00 – 27 decembrie, ora 8:00) aproape 300 de pacienți au fost consultați de echipele de gardă, dintre care peste 30, adulți și copii, au prezentat febră mai mare de 38°C. Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș” Baia Mare asigură triajul, evaluarea și tratamentul de urgență pentru pacienții care se prezintă la spital spontan sau care sunt transportați cu ambulanțele”, precizează reprezentanții unității spitalicești.
La UPU-SMURD Baia Mare volumul de muncă este mereu unul mare. De exemplu, dacă în anul 2017 au avut loc peste 80.000 de consultații și intervenții în spital, în acest an numărul pacienților a mai crescut.