Informații privind activitatea de pescuit recreativ/sportiv în zona de frontieră - 1 oră în urmă
Astăzi se împlinesc 68 de ani de la trecerea în neființă a sculptorului român Constantin Brâncuși - 2 ore în urmă
Annalisa Contu, coordonator EU Project al Asociației ASSOC, va participa la conferința Planet Youth din Reykjavik - 3 ore în urmă
Capitalele europene, scena unor proteste istorice - 3 ore în urmă
Dublu eveniment în Baia Mare: conferința „Suflet de munte – Viața unui om care a îndrăznit să viseze” și lansarea cărții „Cartea înălțimilor” - 4 ore în urmă
Nu ai asigurare? Poți beneficia totuși de tratament gratuit - 5 ore în urmă
Modificări în impozitarea pensiilor speciale: Ce trebuie să știi? - 5 ore în urmă
Drapelul României în mijlocul protestelor din Belgrad: „Ne-am inspirat de la voi!” - 5 ore în urmă
Liceul Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației, campion municipal la fotbal U16 - 5 ore în urmă
Piesa de teatru „Amintiri din copilărie” va avea loc luna aceasta - 5 ore în urmă
S-au încheiat socotelile în Liga a 3-a – Recea a spus adio promovării
Penultima etapă a Ligii a 3-a la fotbal s-a consumat vineri și sâmbătă. Ambele echipe maramureșene au pierdut. Înfrângerea recenilor de pe teren propriu, coroborată cu victoria ciucanilor la Tășnad a pus punct luptei pentru promovare în Liga secundă.
Unirea Dej – Minaur Baia Mare 1-0 (0-0)
Vineri după-amiază Minerul Baia Mare a jucat în deplasare la Unirea Dej. Fără niciun fel de obiectiv și cu mai mult de jumătate de echipă indisponibilă (Brata, Boje, Tutuța, Sabadâș, Duruș, Gudea și Roșca), băimărenii au întâlnit o echipă mult mai motivată, implicată în lupta pentru evitarea retrogradării. În plus, Unirea a avut un portar în formă de zile mari, care a scos cel puțin 3-4 situații mari de gol ale băimărenilor. Unicul gol al partidei a fost înscris de gazde din lovitură de pedeapsă în minutul 68, autor Bogdan Pop. Minerul se desparte de suporteri în ultima etapă pe teren propriu, sâmbăta viitoare, în compania celor de la AFC Odorheiu Secuiesc.
ACS Fotbal Comuna Recea – Sănătatea Cluj 1-3 (1-2)
Ultima reprezentație a recenilor pe centralul comunal a fost dezamăgitoare. Clujeni i-au ”virusat” serios pe receni. După ce Lemac a deschis scorul, dând senzația că se pregătește un galop de sănătate pentru gazde, au urmat până la pauză două goluri ale ”virușilor verzi”, marcate de Andrei Paşca (21) și Andrei Ceaca (28). Recea a jucat apatic și în repriza secundă și a făcut multe greșeli, mai ales în apărare. Una a fost taxată de experimentatul Dan Roman, care a închis tabela la 1-3 în minutul 61. În ultima etapă Recea se deplasează la Arieșul Sticla Turda.