O poveste de iubire din 1829 s–a stins din ambiția președintelui american - 4 minute în urmă
Drumuri mai scurte pentru posesorii de Tesla din Maramureș – service complet la Cluj - 10 minute în urmă
10 aprilie 2001 – Când moartea provocată de medici a devenit o formă de compasiune - 23 minute în urmă
Festivalul Satelor Maramureșene – Paști în Maramureș va avea loc și în acest an la Sighetu Marmației - 9 ore în urmă
Fotbalul și ciorovăielile cu VAR-ul - 12 ore în urmă
Circulația auto va fi închisă temporar joi pe str. 1 Mai din Baia Mare - 12 ore în urmă
„Duminica la Florii”: Concert de pricesne la Mănăstirea Dealu Mare - 13 ore în urmă
Elevi ai Centrului de Educație Incluzivă și micuții de la Gradinița „Ion Creangă” au poposit la Muzeul Satului din Baia Mare - 13 ore în urmă
Lucacist calificat la etapa națională a Olimpiadei de Filosofie - 13 ore în urmă
Reținut după ce a furat o mașină, a lovit două autovehicule parcate și a agresat un bărbat. Nu are permis și era și băut - 14 ore în urmă
Bursă anuală de 70.000 de dolari pentru un olimpic român
Absolvent al Colegiului Național Mircea cel Bătrân din Constanța, Paul Haidu-Gerea e multiplu laureat al olimpiadelor internaționale de chimie, unde a obținut șase medalii. Ultima medalie de aur, obținută la Olimpiada Internațională de Chimie din Thailanda, i-a adus și o bursă anuală de 70.000 de dolari la celebra universitate Stanford, unde e singurul român acceptat la studii integral plătite.
Și Maramureșul bifează astfel de performanțe. Absolventa Colegiului Național „Vasile Lucaciu”, Mara Mihali, va studia la Cambridge, după ce a obținut 10 pe linie în clasa a XII-a și la bacalaureat.
Iată cum bramburitul sistem de învățâmânt românesc continuă să livreze reprezentanți de vârf, pe care se bat universitățile de top din lume. E ca în bancul vremilor comuniste, când se spunea că românii trăiesc bine… prin reprezentanții săi.