Geo Ionuț Filip de la Colegiul de Arte Baia Mare, premiat la Festivalul-Concurs Național ”Gelu Stan” - 5 ore în urmă
Mucenicii Dubai – Deliciul exotic care reinventează tradiția românească - 6 ore în urmă
„Muzicanții din Chioar”: Se dorește înființarea unei mici orchestre formată din copii talentați - 7 ore în urmă
Florin Piersic, emoție și aplauze la revenirea în sala de teatru - 8 ore în urmă
Mircea Eliade: O viață dedicată cunoașterii și spiritualității - 10 ore în urmă
Giulești și Ocna Șugatag își clarifică limitele administrative - 12 ore în urmă
Ziua celor 40 de Mucenici; Obiceiuri și credințe populare în Maramureș - 13 ore în urmă
Ziua Internațională a Femeii la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie - 13 ore în urmă
Peste 700 de case din Borșa, reabilitate termic pe bani europeni - 14 ore în urmă
Flori din partea Asociației Filantropia Maramureșeană pentru doamnele internate la Spitalul Județean și Spitalul de boli infecțioase din Baia Mare - 14 ore în urmă
Aniversare: Tânărul etnolog maramureșean Denis Năsui împlinește azi o frumoasă vârstă
Azi, 11 iunie, Denis Năsui, inițiatorul proiectului „Cu Denis prin Maramureș”, împlinește 21 de ani.
Tânărul din Vișeu de Jos este mare iubitor de folclor, de tradiții, de tot ce înseamnă Maramureș și satul românesc. Momentan este în anul II la Studii Culturale-Etnologie din cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare.
Datorită lui și videoclipurilor sale am cunoscut – și dumneavoastră la fel – oameni faini, de valoare. Face cercetare de teren la mai mulți bătrâni de la sate, iar învățăturile lor sunt adevărate comori.
Cu acest prilej în dorim la mulți ani cu sănătate, bucurii și împliniri pe toate planurile!
L.C.H.
Citește și