În curând vom putea să ne creștem dinții pierduți exact ca atunci când eram mici - 6 ore în urmă
Meșteșug: Ștefan Farcaș din Cavnic realizează sticle cu superbe miniaturi din lemn - 6 ore în urmă
Se fac înscrieri pentru tabăra de vară Tech-Xplore din Sighetu Marmației - 8 ore în urmă
Prof. Clara Săcălean a trecut la cele veșnice; A ghidat pe drumul muzicii generații întregi de elevi - 8 ore în urmă
Ceea ce părea imposibil în cazul cancerului devine realitate - 10 ore în urmă
Premiu Special obținut de un elev din cadrul Colegiului „Dragoș Vodă” din Sighet la Olimpiada Națională de Religie Ortodoxă - 10 ore în urmă
Alertă cu bombă la Aeroportul Internațional Avram Iancu din Cluj - 12 ore în urmă
Minivacanță cu final decisiv – 4 Mai, ziua votului - 13 ore în urmă
Protos. Serafim Bilț, Eclesiarhului Catedralei Episcopale din Baia Mare, distins cu Ordinul „Crucea Sfântul Iosif Mărturisitorul” - 13 ore în urmă
Flashmob organizat pe Câmpia Tineretului din Baia Mare, cu ocazia Zilei Internaționale a Dansului - 15 ore în urmă
Numeroase premii obținute de Andrei-Ionuț Rad din Coaș la concursurile de folclor
Andrei-Ionuț Rad (11 ani) este un copil foarte talentat, care iubește muzica și în special folclorul. Îi urmărim activitatea de la început și ne bucurăm să vedem cât de frumos a evoluat.
Chiar dacă programul său pare încărcat, Andrei participă cu drag la toate activitățile menite să-l ajute să ajungă un mare artist.
Momentan este elev în clasa a V-a la Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare, diriginte fiindu-i interpreta de muzică populară Mădălina Medan.
Face canto popular la Școala Populară de Arte „Liviu Borlan” Baia Mare cu prof. Mihaela Iacob-Dan și cu prof. Mihaela Bob-Zăiceanu de la Colegiul de Arte Baia Mare. Tot la Școala Populară studiază vioara (este în anul 2) cu maestrul Dan Daniel.
Face dansuri la Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” (cu care și colaborează), manager Iuliana Maria Dragoș, făcând parte din „Coconii Maramureșului”, instructor prof. coregraf Adrian Sabău. Dansuri face și în comuna natală Coaș, cu instructorul coregraf Amalia Mureșan, făcând parte din Ansamblul „Dorulețul”.
De asemenea, face parte și din strana Bisericii Ortodoxe Coaș, fiind și membru al Corului Românașul (Corul Bisericii Ortodoxe Coaș).
A participat până acum la numeroase concursuri, iar premiile obținute sunt deosebite. Iată care sunt ultimele câștigate:
- Grand Prix Folclor, Festivalul Internațional Preparing Stars 2024, Șuior;
- Tofeul secțiunii muzică populară, Festivalul Național Vocea Transilvana, ediția a II-a, Seini;
- Marele Premiu al Festivalului Fcloric „Florile Chioarului”, Ciolt, ediția a VI-a;
- Premiul I, Secțiunea Muzică Populară Solo, Concursul Interjudețean de Muzică „Muzica pentru toți”, ediția a X-a;
- Premiul I special, Concursul Internațional Napocensis, ediția a IV-a;
- Trofeul secțiunii muzică populară, Insieme Music Festival, ediția I;
- Premiul special al juriului, Concurs Internațional Napocensis, ediția a III-a;
- Marele Premiu, Festivalul Național Lira, ediția XI-a.
Talentul muzical îl moștenește de la bunica maternă, Iuliana, cea care îi compune și versurile melodiilor personale.
Pasiunea pentru muzică i-a fost descoperită de la grădiniță, de către doamnele educatoare Elvira Moșuț, respectiv Maria Dărăban, acestea oferindu-i și numeroase articole vestimentare vechi din costumul popular pe care el îl poartă la concursuri, festivaluri sau evenimente la care cântă.
Îl felicităm și îi dorim mult succes în continuare!
L.C.H.